Çarşamba , 14 Kasım 2018
En Çok Okunanlar
Anasayfa » Kur'an-ı Kerim » Sık Sorulan Sorular » Allah Kur’an’da Niçin “Ben” Demiyor “Biz” Diyor ?

Allah Kur’an’da Niçin “Ben” Demiyor “Biz” Diyor ?

Niçin Allah “ben” demiyor da “biz” diyor. Dilerseniz cevabı maddeler halinde öğrenelim:

1- “Biz” tabiri meliklerin ve sultanların tabiridir. Onlar sözlerine ya da mektuplarına başlarken “Biz ki…” diyerek başlarlar.
Zira bu ifadede haşmet ve büyüklük vardır. Allah’ta ezel ve ebedin sultanı ve padişahıdır. Elbette haşmet ve büyüklük ifade eden “Biz” tabirini “Ben” tabirine tercih etmesi azametinin şanındandır.

2- Allah, Kur’an’ın indirilmesi gibi, meleklerinde içinde bulunduğu ve onların vasıta olduğu işlerde “Biz” der ki, bununla, zatı ile birlikte o icraatta vasıta olan meleğe de işaret edilmiş olur.
Mesela “Kur’an’ı biz indirdik” dediğinde “Biz” ifadesinin açılımıyla ayet şöyle anlaşılır: “Kur’an’ı ben, meleklerim vasıtasıyla habibime indirdim” Ya da “Biz gökten bir su indiriyoruz” denildiğinde, yağmur damlalarını indirmekle görevli olan meleğe de dikkat çekilmek-te, melek de bu ifadeye dâhil olmaktadır.
Ancak bu meleklerin tesirde hiç bir müdahaleleri yoktur. Çünkü tesiri hakiki sahibi ancak Allah’tır.

3- Genelde yaratılışın anlatıldığı ayetlerde Allah “Ben” der. Mesela “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” ayetinde olduğu gibi.
Ancak yaratılışın anlatıldığı bazı ayetlerde de “Biz” tabiri geçer. Bununla kastedilen ise o anda meleklerin o yaratılışa şahit olduğu ve orada bulunduğudur. Bu ifadeyle Allah kendi sözüne melekleri şahit yapmaktadır.

Mesela “Biz yeri, göğü ve içindekilerini yarattık” denildiğinde, Allah’ın bu yaratmağı tek başına yaptığı ve bunları yaratırken meleklerin hazır ve şahit olduğu anlaşılır.

15 yorum

 1. Gayet açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş teşekkürler. Allah razı olsun.

 2. Güzel açıklamışsınız tesekkür ederiz de bu soruyu düşünmek neden acayip onu anlayamadım allahın biz demesi gayet dişündürücü bi durum .

 3. Gayet aciklayici, birinci aciklamayi okuduktan sonra digerlerini okumama gerek kalmadi. Düsüncemden utandim..

  • Utanmana gerek yok kuranı ayetleri anlaman için sorgulayıcı olman lazım yani yanlış bi düşüncede bulunmadın

 4. Allah razı olsun.Gayet açılayıcı olmuş.

 5. Allah razi olsun

 6. Tam anlamıyla aydınlanmış oldum. Teşekkürler…

 7. Selamlar benimde durumum çok kötü ben son zamanlarda kuranı iyice ögrenmeye çalışırken birden namazdayken vesvese geldi..çok korktum korktukça çogalmaya başladı ahireti düşündürüyor ve bana sen cehendemliksin küfürler getitiyordu aklıma asla dile getirmedim ben ne oldum bu aklımdan geçenler ne dedim.korktukça daha çok çogaldılar namazdayken kendimi namaza veremez oldum aklımdan gecenler için üzülüyorum ve ümidimi kaybediyorum Allaha sürekli dua ediyorum ben böyle hastalık görmedim bu şekilde olcama ölmek daha iyidi hayatta ahirete ve cennete düşünen cehendemden korkan attım adımlarda hep dikkat ederdim kimseyi kırmamak dürüst olmaya çalıştım hep ama bu durum beni korkutuyor ya Allah.affetmezse diye çok dua ediyorum benim durumumda olan kişilerin yorumları beni rahatlattı..ama şeytan her seferinde sanki benim düşüncemmiş gibi herşey karşılik veriyor.Allah affetmiyecek diyo.cehendeme giriceksin.ama ben pest etmiyorum sürekli kuran okumaya çalışıyorum namazımıda kılıyorum dualar ediyorum.bu vesveseler nasıl gider bana yardım edin…

  • Allah affedicidir. Rahman ve Rahim olan O’dur. Vesveselere izin verme ve korkma. Allah’a sığın. Kötü dusunceler sen istemediğin sürece gelmez. Benim tavsiyem çok odaklanma dini görevlerini yerine getirdikten sonra kendine bir hobi edinip onunla ilgilenirsen daha iyi hissedebilirsin.

  • sevcan kardeşimm düşünmemeye çalış beni dinle korkma ondan balon gibi düşün korkarsan şişer korkmazsan söner gider bi vakit internete gir vesvese yaz hemen herşey yazıyo ALLAH dostu çok ALLAH yardım ediyor güven bana inançlı ol çok kolay basit

  • sevcan hanım bu vesveseler giderse emin olun ki yanlış yoldasınız demektir. Çünkü şeytan iman eden namaz kılan ibadetini harfiyen yerine getiren kişilerle uğraşır. Uğraşır ki namazı ibadeti terk etsin. Şeytanın vesvesesine inat Allahın aşkına koş gerekirse yan kül ol mevlana gibi ama ALLAHIN yolundan ayrılma. Ayrılırsan şeytana uymuş olursun.

 8. Kardeslerim Allah buyuktur merhameti sonsuzdur hamdolsun. Buyrun veyselkarane.com u ziyaret edin huzurla tanisin. Rabbim den korkmayin buyrun davet yoluna ask yoluna evliyalik yoluna kurtulun nefsinizden seytandan Ask a kavusun …

 9. Lümmei şeytan kimdir öğren kurtulursun ins

 10. Vesvese için
  Said Nursi Hazretlerinin Sözler kitabının 21.Söz’ün 2.Makamini okuyabilirsiniz. Gayet etkilidir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*