“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaRisale-i NurSözler7.Söz İzahlar10-) Hâlbuki bütün validelerin şefkatleri, ancak bir lem’a-i tecelli-i rahmettir.

10-) Hâlbuki bütün validelerin şefkatleri, ancak bir lem’a-i tecelli-i rahmettir.

Allah’ın rahmetinin genişliğini şu hadis-i şerifler ile bir derece tefekkür edebiliriz:

“Allah’ın yüz rahmeti vardır. Her bir rahmet, gökle yer arasını dolduracak genişliktedir. Bunlardan sadece birisi dünyaya bırakılmıştır. Bundan dolayı kişi çocuğuna, kuş da yavrusuna merhamet ve şefkat eder. Amma kıyametin geldiği gün, Cenab-ı Hak o yüz rahmetini kullarına iade edecektir.” (Müsned-i Ahmed 2-154)

İbn-u Ömer (r.a.) anlatıyor: “Gazvelerinin birinde Resulullah (s.a.v.) ile beraberdik. Derken bir kavme uğradı. “Siz kimsiniz?” diye sordu. “Bizler Müslümanlarız!” dediler. Bir kadın tandırına yakacak atmakla meşguldü ve yanında bir oğlu vardı. Tandırın alevi yükselince kadın çocuğu uzaklaştırdı. Sonra kadın, Resulullah (s.a.v.)’ın yanına geldi ve: “Sen Allah Resulü’sün öyle mi ?” dedi. Aleyhissalâtu vesselam: “Evet!” deyince, “Annem ve babam sana feda olsun! Allah Erhamü’r-Rahimin (yani merhametli olanların en merhametlisi) değil mi?” dedi. Kadın, “Evet!” cevabını alınca bu sefer: “Allah’ın kullarına olan rahmeti, annenin yavrusuna olan merhametinden daha fazla değil mi?” diye sordu. Aleyhissalâtu vesselam yine: “Elbette!” buyurdu. Kadın: “Anne çocuğunu asla ateşe atmaz! (Daha merhametli olan Allah kullarını nasıl cehenneme atar?)” dedi. Bunun üzerine Aleyhissalâtu vesselam ağlayarak başını eğdi. Sonra başını kadına doğru kaldırarak: “Şüphesiz Allah, hak yoldan sapıp O’na itaat etmeye tenezzül etmeyen ve tevhid kelimesini söylemekten imtina eden azgın kulundan başka kullarına azap vermeyecektir.” buyurdu.”

“Allah-u Teâlâ mümin kulu hakkında, çocuğuna karşı şefkatli olan anneden daha merhametlidir.” (Buhari, Müslim)

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap