“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaAkaidEhli Kitabın Durumu14. Ehl-i kitabın cehennem ehli olduğuna dair ON İKİNCİ delil

14. Ehl-i kitabın cehennem ehli olduğuna dair ON İKİNCİ delil

Ehl-i kitabın ehl-i cehennem olduğuna dair on ikinci delilimiz Nisa suresinin 47. ayetidir. Bu ayet-i kerimede şöyle buyrulmuş:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ آمِنُوا بِمَا نَزَّلْنَا مُصَدِّقًا لِمَا مَعَكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَطْمِسَ وُجُوهًا فَنَرُدَّهَا عَلَى أَدْبَارِهَا أَوْ نَلْعَنَهُمْ كَمَا لَعَنَّا أَصْحَابَ السَّبْتِ

Ey kendilerine kitap verilenler! Bir kısım yüzleri dümdüz edip arkasına çevirmeden veya cumartesi ashabına lanet ettiğimiz gibi onlara lanet etmeden önce, yanınızda olanı (Tevrat’ı ve İncil’i) tasdik edici olarak indirdiğimiz Kur’an’a iman edin. (Nisa 47)

Bu ayet-i celilede Allahu Teâlâ Ehl-i kitabı imana davet ediyor ve diyor ki: Ey Ehl-i kitap! İndirdiğim Kur’an’a iman edin. O Kur’an ki sizin kitaplarınızı tasdik eder. Yani Tevrat’ın ve İncil’in Allah’ın kitabı olduğunu söyler.

Cenab-ı Hak bu davetten sonra onları tehdit ediyor ve diyor ki: Bir kısım yüzleri dümdüz edip arkasına çevirmeden önce veya cumartesi ashabına lanet ettiğimiz gibi size lanet etmeden önce iman edin.

Cumartesi ashabı Hazreti Davud’un kavmidir. Onlara cumartesi günü balık avlamak yasaklanmıştı. Onlar bu yasağı çiğneyip balık avladılar. Allah da onları maymuna çevirdi. Bu kıssa Araf suresinde anlatılır.

İşte Allahu Teâlâ Kur’an’a iman etmeyen Ehl-i kitabı, onları lanetlediği gibi bir lanetle tehdit etmiştir. Yine onları, yüzlerini deve ayağı gibi dümdüz edip, başlarını terse çevirmekle tehdit etmiştir. Bu tehditler ispat eder ki Ehl-i kitap Kur’an’a imanla mükelleftir. Zira sadece kendi dinlerine tabi olmaları yeterli olsaydı, Kur’an’a imana davet edilmez ve böyle tehdit edilmezlerdi.

Bu makamda şöyle bir soru akla gelebilir:

— Allah onları tehdit etmiş ama tehdidi yerine getirmemiştir. Bunun sebebi nedir?

Bu soruya âlimler farklı cevaplar vermiştir. Bu cevaplardan bir kısmı şöyledir:

1. Bu tehdit hepsinin iman etmemesi şartına bağlanmıştı. Abdullah İbni Selam gibi bazıları iman ettiği için şart bozuldu ve tehdit kaza edilmedi.

2. Bu tehdit hâlâ geçerlidir ve kıyamet kopmadan önce vukua gelecektir.

3. Bu tehdit kıyamet günü vukua gelecektir. Allah kıyamet gününde onların yüzünü dümdüz edip, onlara lanet edecektir.

Mezkûr soruya başka cevaplar da verilmiş. Konumuz bu olmadığı için üçüyle iktifa edelim.

Delili bir daha toparlayalım ve dersimizi tamamlayalım:

Cenab-ı Hak Ehl-i kitabı Kur’an’a iman etmeye davet etmiş ve iman etmemeleri durumunda onların yüzünü dümdüz etmekle ve onlara lanet etmekle tehdit etmiş. Bu davet ve tehdit, Kur’an’a imanın Ehl-i kitap için şart ve lazım olduğunu ispat etmektedir. Zira eğer Kur’an’a iman onlar için sadece bir fazilet olsaydı, lanet edilmekle tehdit edilmezlerdi. Allah’ın laneti demek, kulun Allah’ın rahmetinden tamamen mahrum olması demektir. Kur’an’a ve İslam’a inanmayan Ehl-i kitap bu lanete mazhar olduklarına göre, onlar için cennet düşünülemez. Zira cennet sadece Allah’ın rahmetine nail olanların yeridir.

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap