“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaRisale-i NurSözler12.Söz İzahlar14- Soru: Kur’an’ın rububiyet-i mutlaka cihetinden bir mükâleme olması ne demektir?

14- Soru: Kur’an’ın rububiyet-i mutlaka cihetinden bir mükâleme olması ne demektir?

İlk önce, “rububiyet-i mutlaka” kavramını izah etmeye çalışalım, sonra da “Kur’an’ın rububiyet-i mutlaka cihetinden bir mükâleme olması” meselesini tahlil edelim:
Rububiyet mutlaka: Cenab-ı Hakk’ın mahlûkatını yaratması, beslemesi, onları büyütmesi, terbiye etmesi, idare etmesi, yaşatması, öldürmesi ve onlarda tasarruf etmesidir. Buradaki “mutlaka” ifadesi, sınırsızlığı ifade etmektedir. Bu kavramın zıttı “mukayyede”dir, yani sınırlı oluştur. Cenab-ı Hakkın rububiyetinin bütün kâinatı ihata etmesi ve hiçbir mahlûkun bu rububiyet dışında kalamaması sebebiyle, bu ihatayı ifade için “rububiyet-i mutlaka” denilmiştir. Yani kayıtsız ve şartsız bir rububiyet…
Rububiyet kavramına girmişken bir de “kemal-i rububiyet” olarak ifade edilen rububiyetin kemalinden dem vuralım. Bu sayede, rububiyetin manası biraz daha açılacaktır:
Rububiyetin kemali, yukarıda zikredilen fiillerin ve icraatların akılları hayrette bırakacak tarzda mükemmelen icra edilmesidir. Hiçbir varlığın unutulmaması, birbiriyle karıştırılmaması, tam vaktinde tasarrufta bulunulması ve hiçbir kusur ve eksiğin görünmemesidir. Mesela:
• Hiçbir sineğin kanatsız yaratılmaması rububiyetin kemalindendir.
• Hiçbir mahlûkun aç bırakılmaması rububiyetin kemalindendir.
• Bir anda milyarlarca varlığın mükemmelen yaratılması rububiyetin kemalindendir.
• Her varlığa farklı vazifeler gördürülmesi ve farklı şekillerde terbiye edilmesi rububiyetin kemalindendir.
• Her mahlûka farklı bir elbise, farklı bir silah, farklı bir suret ve farklı cihazlar verilmesi rububiyetin kemalindendir.
• Milyarlarca yıldızın birbirine çarptırılmadan gezdirilmesi rububiyetin kemalindendir.
• Hayatların ve ölümlerin mükemmelliği rububiyetin kemalindendir.
• Kısacası, mahlûklarda yapılan bütün mükemmel ve kusursuz tasarruflar rububiyetin kemalindendir.
İşte bütün bu maddeler, “Sûbhanallah” kelimesi içinde saklanmış ve bu kelime-i kudsiyenin manasında cem edilmiştir. Bu manaları tefekkür ederek “Sûbhanallah” diyen bir kişi, Rububiyetin kemaline ve kudsiyetine karşı tesbih vazifesini yapmış demektir.
Rububiyeti bu şekilde tahlil ettikten sonra, şimdi sıra geldi “Kur’an’ın rububiyet-i mutlaka cihetinden bir mükâleme olması” meselesine… Burada iki vecih vardır:
1- Rububiyet yani terbiye, maddi ve manevi olarak iki şekildedir. Bir balığa yüzmesini ve bir kuşa uçmasını öğretmek maddi bir terbiye iken, bir kula hidayet vermek ve onun yüzünü ahirete ve baki işlere çevirmek manevi bir terbiyedir. Bu manada, bütün peygamberlerin gönderilmesi ve kitapların indirilmesi manevi bir terbiye olup, rububiyetin manevi kısmına dâhildir. İşte Kur’an, bu manevi rububiyet cihetinden Allah’ın kelamıdır. Yani Allah-u Teâlâ onun ile insanları hidayete davet etmiş, kendisini bildirmiş, emir ve yasaklarını öğretmiş ve bu emir ve yasakları dinleyenleri insan-ı kâmil makamına çıkararak onları terbiye etmiştir. Bu, Cenab-ı Hakkın manevi rububiyetidir. Kur’an da bu rububiyet cihetinden bir mükâlemedir.
2- “Kur’an’ın rububiyet-i mutlaka cihetinden bir mükâleme olması” şu manaya da gelebilir: Kur’an’da bütün mahlûklardan bahsedilmekte ve onlara vazifeleri öğretildiği haber verilmektedir. Yani yıldızların terbiyesinden tutun, bulut ve yağmurların terbiyesine; kuşların terbiyesinden tutun, karınca ve bal arısının terbiyesine kadar her varlığa vazifeleri öğretildiği ve onların bu vazifelerde çalıştırıldığı anlatılmıştır. İşte Kur’an, şu âlemdeki rububiyeti mutlakayı öğreten ve ders veren ilahi bir kitaptır. Bu bakımdan Kur’an, Cenab-ı Hakkın rububiyet-i mutlakası cihetinden bir mükâlemesi sayılır.
12. sözde izahı gerektirecek başka bir bölüm bulamadığımızdan bu izah ile 12. Söz’e hatime veriyoruz. Dualarınızda bu fakir kardeşinizi de unutmamanız dileğiyle sizleri Allah’a emanet ediyorum.

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum
  • Sinan YILMAZ Abinin izahlarından çok istifade ettiğimi sevinerek memnuniyetimi acizane ifade etmek isterim.Lakin sitede yıllar önce yapılan Sözlerden ilk 12 Söz ila M.Nuriyeden Lemalar,Reşhalar ve Lasiyyemalar izahlarıyla farklı yerlerden üç beş dersden başka ders yok.Abinin,ayet ve hadislerle süslediği her kelime ve her cümlenin kendi ifadesiyle altını kaldırıp ne demek istendiği ne anlama geldiği,tane tane az ama öz doyurucu yazılı özelliklede görüntülü derslerinin NURLARI ANLAMADA HAYIRLARA VESİLE OLDUĞUNU ifade etmek isterim.Rabbim lütfetsede Nurlar M.Nuriyedeki Reşhalar,Lemalar, ve Lasiyyemalar gibi tek tek dersleri yapılsa……

    Mayıs 1, 2020

Yorum Yap