“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaRisale-i NurSözler11.Söz İzahlar15-) Saniyen: Esma-i kudsiye-i İlahiyenin cilveleri olan bedâyiine ve parlak eserlerine dellâllık makamında görünmekle, Subhanallah Velhamdülillah diyerek takdis ve tahmid vazifesini ifa ettiler.

15-) Saniyen: Esma-i kudsiye-i İlahiyenin cilveleri olan bedâyiine ve parlak eserlerine dellâllık makamında görünmekle, Subhanallah Velhamdülillah diyerek takdis ve tahmid vazifesini ifa ettiler.

İnsanın bir vazifesi de dellâllık vazifesidir. Yani insan hem esma-ül hüsnanın tecellilerine hem de şu kâinat sergisinde dizilmiş olan sanat eserlerine nazar-ı dikkatleri celbeder ve etmelidir. Şöyle ki:
Mesela rengârenk boyanmış bir çiçeği göstererek şöyle der: Bak şu çiçeğe, ne kadar çok isme ayna olmuş, âdeta bir tezgâh olmuş; onda esma-ül hüsna dokunuyor. Mesela:
• Yoktan yaratılmasıyla Hâlık ve Mucid isimlerine,
• Eşsiz sanatıyla Bedi, Sâni ve Mübdi isimlerine,
• Rengârenk boyanmasıyla Mülevvin ismine,
• Güzelliğiyle Mücemmil ismine,
• Diğer çiçeklere benzemesiyle Vâhid, Ferd ve Ehad isimlerine,
• Rızıklanmasıyla Rezzak, Rahman, Mün’im isimlerine,
• Toprağı delip çıkmasıyla Bâis ismine,
• Bütün programının küçücük tohumunda yazılması ve kaydedilmesiyle Hafîz ismine,
• Kendisine verilen şekil ile Musavvir ismine ve daha bunlar gibi onlarca isme mazhardır…
Hem bak bu isimlerin mazharı olan çiçeğe! Ne kadar güzel yapılmış, ne kadar hikmetle yaratılmış, ne çok ziynetlerle süslendirilmiş, ne kadar çok cihazlarla donatılmış, âdeta her bir yaprağına yüzlerce maslahat takılmış…
İşte insan dellâllık makamında, hem esma-ül hüsnanın cilvelerini hem de bu isimlerin aynası olan sanat eserini göstererek ilancılık vazifesini yapar. Ve daha sonra da bu isimlerin güzelliğine ve isimlerin tecellisi ile güzelleşen sanat eserine karşı “Subhanallah Velhamdülillah” diyerek takdis ve tahmid vazifesini ifa eder.
Yani “Subhanallah” diyerek o isimleri ve o isimlerin müsemması olan Allah-u Teâlâ’yı her türlü kusur ve noksanlıklardan tenzih eder. “Elhamdülillah” diyerek de o isimlerin böyle cemalî tecellisine karşı şükreder ve hamdını ifa eder.
Tabi, dellâllık vazifesini yapabilmek için ilk önce esma-ül hüsnayı ve bu isimlerin tecellilerini bilmek gerekir. Bunu bilmeyen, elbette dellâllık vazifesini ifa edemez.
Bizler Marmara Eğitim olarak esma-ül hüsnanın tecellilerine ait çok özel bir eser hazırladık ve sizlerin istifadesine sunduk. Risale-i Nurlar mehaz yapılarak hazırlanan bu eseri mutlaka seyretmenizi tavsiye ediyoruz. “Her şey O’nu anlatıyor” isimli eserimizin VCD’lerine www.ilmedavet.com sitemizden ücretsiz ulaşabilirsiniz.
Ayrıca bizler Marmara Eğitim olarak burada bir defa daha “Elhamdülillah” diyoruz. Zira dellâllık vazifesini kıyamete kadar deruhde edecek baki bir eseri Cenab-ı Mevla bizlere ihsan etti. Bu nimete ne kadar şükür edilse azdır.
الْحَمْدُ لِلَّهِ بِعَدَدِ ذَرَّاتِ الَكَائِنَاتِ Kâinatın zerreleri adedince Allah’a hamd olsun!

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap