“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaRisale-i NurSözler1.Söz İzahlar2-) Şu mübarek kelime İslam nişanı olduğu gibi…

2-) Şu mübarek kelime İslam nişanı olduğu gibi…

Nişan: İşaret, iz, belirti ve alamet demektir. Besmelenin İslam’ın nişanı olması ise şudur: Mesela Avrupa’ya, Asya’ya, Afrika’ya veya dünyanın herhangi bir ülkesine gitseniz ve orada, yemek yerken besmele çeken birisini görseniz, hemen dersiniz ki: “Bu Müslüman’dır.” Ya da mesela orada bir kişinin arabaya binerken, arabadan inerken, su içerken ya da bunlar gibi bir işe başlarken besmele çektiğini işitseniz hemen onun Müslüman olduğunu anlarsınız.

İşte besmele bu şekliyle İslam’ın nişanıdır. Cami gibi, ezan gibi, namaz gibi İslam’ın bir alameti ve izidir. Bu alamet kimde gözükse onun Müslüman olduğuna hükmedilir.

Şu kıssa-i nebevi (s.a.v.) besmele kelimesinin nasıl bir nişan olduğunu beyan buyurmaktadır. Şöyle ki:

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Taif’ten dönerken bir bağa uğramıştı. Bağın sahiplerinin Addas isminde bir köleleri vardı. Addas Hıristiyan bir kimse idi. Bağ sahipleri, Efendimiz’e üzüm götürmesini Addas’a emrettiler. Bunun üzerine Addas üzüm salkımlarını bir tabağa koyup Peygamber Efendimiz’e getirdi ve ona takdim etti. Peygamber Efendimiz de “Bismillah” diyerek üzümleri yemeye başladı. Addas ona bakıyor ve yüzünün şeklini, şemailini inceliyordu. Sonra ona şöyle dedi: “Allah´a and olsun ki söylediğin bu kelimeyi bu belde halkı asla söylemez.”

Peygamber Efendimiz de ona sordu:

– Ey Addas! Sen hangi beldedensin, dinin nedir?

– Hıristiyanım, Ninova halkındanım.

– Salih adam olan Yunus bin Metta´nın şehrindensin öyle mi?

– Yunus bin Metta´yı nereden tanıyorsun?

– O benim kardeşimdir. O peygamberdi, ben de peygamberim!

Peygamber Efendimiz’in bu sözleri üzerine Addas onun üzerine yumuldu, başını ve ellerini öpmeye başladı. Öte taraftan bahçe sahipleri olan Utbe ile Şeybe, Hıristiyan kölesinin yaptıklarını görüyorlardı.

Addas, efendilerinin yanına döndüğünde ona şöyle dediler: “Yazıklar olsun sana ey Addas! Sana ne oldu ki şu adamın başını ve ellerini öpüyordun?”

Addas şu karşılığı verdi: “Ey efendim! Yeryüzünde bundan daha hayırlı bir adam yoktur. Bana ancak bir peygamberin bilebileceği haberleri iletti.” (İbn-i Hişam, C.2/S.63)

İşte besmele öyle bir nişandır ki, Addas o nişanın celbiyle Müslüman olmuştur.

Cenab-ı Hak bu nişanı dilimizden eksik etmesin. Âmin!

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap