“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaRisale-i NurSözler11.Söz İzahlar23-) Onlara ebediyet ve beka verdi.

23-) Onlara ebediyet ve beka verdi.

Ahiretin ebedî olduğuna dair Efendimiz (s.a.v.)’in mübarek lisanından şu hadis-i şerifi nakletmek istiyoruz.

عَنْ اَبِى هُرَيْرَةَ ، قَالَ رَسُولُ اللَّه صلى الله عليه و سلم يُؤْتَى بِاالْمَوْتِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَيُوقَفُ عَلَى الصِّرَاتِ فَيُقَالُ : يَا اَهْلَ الْجَنَّةِ ، فَيَطَّلِعُونَ خَائِفِينَ وَ جَلِينَ اَنْ يُخْرَجُو مِنْ مَكَانِهِمُ الَّذِى هُمْ فِيهِ ثُمَّ يُقَالُ : يَا اَهْلَ النَّارِ ، فَيَطَّلِعُونَ مُسْتَبْشِرِينَ فَرِحِينَ اَنْ يُخْرَجُو مِنْ مَكَانِهِمُ الَّذِى هُمْ فِيهِ ، فيُقَالُ : هَلْ تَعْرِفُونَ هَذَا ؟ قَالُو : نَعَمْ هَذَا الْمَوْتُ ، قَالَ ، فَيُؤْمَرُ بِهِ فَيُذْبَهُ عَلَى الصِّرَاتِ ثُمَّ يُقَالُ لِلْفَرِيقَيْنِ كِلاَ هُمَا : خَلُودٌ فِيمَا تَجِدُونَ ، لاَ مَوْتَ فِيهَا اَبَدًا
Ebu Hureyre (r.a.) Hazretleri’nden nakledilmiştir. Allah’ın Resulü (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kıyamet günü ölüm getirilir. Sırat üzerinde durdurulur ve ‘Ey cennet ahalisi!’ diye nida edilir. Cennettekiler, (bu çağrı üzerine) içinde bulundukları (o güzel) yerden çıkarılacakları korku ve heyecanıyla bakarlar. Sonra da ‘Ey cehennem ahalisi!’ diye nida edilir. Onlar da içinde bulundukları (o fena) yerden çıkarılacakları ümit ve sevinciyle bakarlar. (Ölüm gösterilerek) ‘Bunu tanıyor musunuz?’ denilir. (Cennetlikler ve cehennemlikler hepsi bir ağızdan) ‘Evet! Bu ölümdür.’ derler.
Sonra Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki: Bundan sonra emredilir ve sırat üzerinde ölüm kesilir. Sonra her iki tarafa birden ‘Haydi bulunduğunuz hâl üzere ebediyet sizindir, burada artık ölüm yoktur.’ denilir.”

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap