“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaRisale-i NurSözler3.Söz İzahlar3-) Her hakiki hasenatın menbaının iman olması ve ubudiyettir. Her seyyiat gibi cebanetin dahi menbaı dalâlettir.

3-) Her hakiki hasenatın menbaının iman olması ve ubudiyettir. Her seyyiat gibi cebanetin dahi menbaı dalâlettir.

Her hakiki hasenatın menbaının iman olması hakikatine şu misal dürbünüyle bakabiliriz: Şimdi önümüzdeki yazı tahtasına (1) rakamını yazalım. Bu (1) rakamı, iman ve itaati ifade etsin.

Bu birin yanına bir sıfır koyduğumuzda 10 olur ki, bu sıfır da cömertliği ifade etsin.

Yanına bir sıfır koyduğumuzda 100 olur ki, bu sıfır da sabrı ifade etsin.

Yanına bir sıfır koyduğumuzda 1000 olur ki, bu sıfır da in­sanlarla iyi geçinmek olsun.

Yanına bir sıfır koyduğumuzda 10.000 olur ki, bu sıfır da güzel ahlakı ifade etsin.

Yanına bir sıfır daha koyduğumuzda 100.000 olur ki, bu sıfır da alçak gönüllülüğü ifade etsin.

Evet, güzel hasletleri ifade eden sıfırları artırınca önümüze çıkan rakam büyüyecektir. Bu da insanın değerini temsil etmektedir. Ne kadar çok sıfır varsa, yani rakam ne kadar büyükse insan da o kadar değerlidir.

Şimdi soruyoruz: Eğer baştaki (1) rakamını silsek ve sıfırları birsiz bıraksak ne olur? Gerideki onca sıfırın bir manası kalır mı? Elbette bu durumda sıfırlar hiçbir şey ifade etmez. Çünkü matematikte yüz tane sıfır bir araya gelse yine sıfırdır.

İşte insandaki iman ve itaat, misalimizdeki (1) hükmündedir. İnsandaki bütün kemal sıfatlar ise (0) hükmündedir. Nasıl ki sıfırların kıymeti baştaki bire bağlıdır ve bir olmazsa hepsi kıymetsizliğe ve manasızlığı inkılâp eder. Aynen bunun gibi, bütün kemal sıfatların varlığı ve bekası da iman ve itaate bağlıdır. İman ve itaat bir silinirse geride kalan onca güzel ah­lak ve hasletler bir anda yok olurlar.

Zira insan eğer öldükten sonra dirileceğine ve dünyada yaptığı amellere göre hesaba çekilerek cennete veya cehenneme gideceğine inanmazsa, niçin cömert olsun, niçin başkalarına acısın, niçin paylaşsın, niçin sevsin, niçin başkalarına zulmetmesin, niçin öldürmesin, yağmalamasın, çalmasın, çırpmasın ve hakeza…

İnsanı bu kötü hasletlerden men eden tek şey, iman ve ahiretteki hesap değil midir?

İman bir santral, kemal sıfatlar ise birer lambadır. Bu lambaları yakmanın tek yolu, iman santralinin kolunu kaldırmaktır.

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap