“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaRisale-i NurSözler3.Söz İzahlar6-) Malûmdur ki, zararsız yol, zararlı yola velev on ihtimalden bir ihtimal ile olsa tercih edilir.

6-) Malûmdur ki, zararsız yol, zararlı yola velev on ihtimalden bir ihtimal ile olsa tercih edilir.

Önümüzde iki tepsinin ve her tepside içi su dolu on tane bardağın bulunduğunu farz ediyoruz. Bu tepsilerden sol tarafta olan tepsideki bir bardağın içinde zehir olsun. Yani sol taraftaki tepsiden su içersek, onda bir olasılık ile zehirlenme ihtimalimiz var.

Acaba önümüzdeki bu iki tepsiden hangisinden şu içerdik? Elbette ki sağdaki tepsiden! Zira diğer tepside onda bir ihtimal de olsa zarar ihtimali vardır. Sağdaki tepside ise böyle bir ihtimal yoktur. Demek zararsız yol, zararlı yola velev on ihtimalden bir ihtimal ile de olsa tercih edilir.

Şunu da kıyas edin: Eğer zararsız yol tercih edilmeyip zararlı yola girilerek soldaki tepsiden su içilse, helak olma ihtimali olan onda birlik bir ihtimal kişinin lezzetine mâni olmaz mı?

Hâlbuki günah ve sefahat yolundaki zarar ihtimali onda bir değil, onda dokuzdur. Böyle onda dokuzluk zarar ihtimali olan bir yolu tercih eden, nasıl o yolda lezzet alabilir?

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap