“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaRisale-i NurSözler1.Söz İzahlar7-) Evet, o Mün’im-i Hakikî, bizden o kıymettar nimetlere, mallara bedel istediği fiyat ise üç şeydir: Biri zikir, biri şükür, biri fikirdir.

7-) Evet, o Mün’im-i Hakikî, bizden o kıymettar nimetlere, mallara bedel istediği fiyat ise üç şeydir: Biri zikir, biri şükür, biri fikirdir.

Genelde bizler, Rabbimizin bizlerden istediği üç bedelden ikisini ifa ederiz. Nimete besmele ile başlar ve hamd ile tamamlayarak zikir ve şükür vazifesini yerine getiririz. Unuttuğumuz ve veremediğimiz ücret ise fikirdir. Şimdi bir lokma ekmek üzerinde biraz tefekkür edeceğiz. Belki bu tefekkür, ufkumuzun açılmasına bir parça yardımcı olur.

Yediğimiz bir lokma ekmeğin hikâyesi belki de aylar öncesinden başladı. Rabbimiz ilham etti ve bir çiftçi o tohumu eliyle toprağa attı. Toprak âdeta bir annenin sinesi gibi o tohumu sinesine aldı ve Rabbinin emanetini sakladı. Sonra o tohum yarıldı ve ondan bir buğday başağı bitti. Cenab-ı Mevla o başağın üzerine bizim adımızı yazdı ve o nimeti bizim yememizi takdir etti. Bu takdirden sonra hiç bir böcek ona yanaşamadı, hiç bir sebep ona zarar veremedi. Güneş emr-i rabbani ile o buğdayın üzerine doğdu, onu ısıttı ve aydınlattı. Bulutlar sevk-i ilahi ile yağmurlarını o başağın üzerine boşalttı. Toprak izn-i rahmani ile başağın ihtiyaç duyduğu besinleri ona sundu. Her şey âdeta o başağın bir hizmetkârı oldu. Nihayet hasat vakti geldi ve o başak hasat edildi. Bundan sonra tarladan ambara, ambardan değirmene, değirmenden çuvala, çuvaldan kamyona, kamyondan fırına, fırından bakkala uzun bir sefer başladı. Elden ele, sırttan sırta nihayet bize ulaştı ve şu anda ben onu ısırdım…

Evet,  bize nimet olarak bile gözükmeyen bu lokmanın ne de uzun bir seyahati varmış. Bir lokmanın bizlere ikram edilmesi, nasıl da hummalı bir faaliyetin eseriymiş…

Şimdi, yediğiniz balı, zeytini, peyniri; içtiğiniz suyu, çayı ve saymakla bitmeyecek kadar çok olan nimetleri düşünün! Onlarda gözüken Allah’ın kudretini ve rahmetini tefekkür edin ve sonra da o kudret ve rahmetin önünde şükür secdesine gidin!

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum

Yorum Yap