“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaAkaidÖlüye Kur'an Okuma9. “Evlerinizi kabre çevirmeyin.” hadisinin izahı

9. “Evlerinizi kabre çevirmeyin.” hadisinin izahı

Bu dersimizde Selefilerin şu sözüne cevap vereceğiz. Onlar diyor ki:

Hadis-i şerifte şöyle buyrulmuş: Evlerinizi kabre çevirmeyin. Şüphesiz şeytan içinde Bakara suresi okunan evden kaçar. (Müslim, Müsâfirin, 212; Tirmizî, Fezaili’l-Kur’an, 2)

Bu hadis-i şerifte, “Evlerinizi kabre çevirmeyin.” buyrulmuş ve Kur’an okunmayan ev kabristana benzetilmiştir. Demek, kabristanda Kur’an okumak caiz değildir. Eğer caiz olsaydı bu benzetme yapılmazdı.

İşte onlar böyle manasız bir söz söylüyor. Biz onlardan çok basit bir şey istedik. Dedik ki:

— Ölünün arkasından veya kabristanda Kur’an okumanın yasak olduğuyla ilgili bize bir hadis gösterin. Tek bir hadis gösterin, biz sözünüzü kabul edeceğiz. Hatta bu hadis zayıf olsun, sahih de olmasın; biz yine sözünüzü kabul edeceğiz.

Ama Selefiler bunu yapamıyor. Yapamadıkları için de meseleyle hiç alakası olmayan hadislerden delil çıkarmaya çalışıyorlar. Şimdi, onlara diyoruz ki:

“Evlerinizi kabre çevirmeyin.” hadisiyle ölünün arkasından Kur’an okumanın ne alakası var. Hadiste zikredilen kabir toprağın üstü değil, altıdır. Kabrin altında ne Kur’an okumak vardır, ne namaz kılmak vardır, ne de başka bir ibadet vardır. Kabirdeki için artık imtihan dünyası kapanmış, onunla ameli arasına bir perde girmiştir.

İşte Peygamber Efendimiz (a.s.m.) içinde Kur’an okunmayan, namaz kılınmayan ve ibadet yapılmayan evi kabre benzetmiştir. Toprağın altındaki ölüler ibadet yapmadıkları gibi, o evdeki insanlar da ibadet yapmazlar. Âdeta onlar ölüler gibidir ve evleri de içinde ibadet olmayan kabirlere benzer.

İşte hadisteki benzetmenin manası budur. Bu benzetmeyle, kabirleri ziyaret edenlerin ölüleri başında Kur’an okumasının ne ilgisi var?

İlgisi olmadığını onlar da biliyor. Lakin söyleyecek söz olmayınca ve insan davasını ispatta böyle âciz kalınca, konuşmuş olmak için konuşuyor. Bunların da misali bu.

Sözü daha fazla uzatmaya gerek yok. Herhâlde “Evlerinizi kabre çevirmeyin.” hadisinin manası anlaşılmıştır.

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap