Perşembe , 17 Ocak 2019
En Çok Okunanlar

Doktor Maurice

Meşhur araştırmacı, müsteşrik, Arap edebiyatı mütehassısı Doktor Maurice şöyle diyor:

Bizans Hristiyanlarını, içine düştükleri batıl itikadlar çıkmaz sokağından, ancak Arabistan’ın Hira Dağı’nda yükselen ses kurtarabilmiştir. İlahî kelimeyi en ulvi makama yükselten ses bu sestir. Fakat onlar bu sesi dinleyememişlerdir. Bu ses insanlara en temiz ve en doğru dini talim ediyor.

Kur’an’ı bir kere dikkatle okursanız onun özelliklerini göstermeye başladığını görürsünüz. Kur’an’ın güzelliği diğer bütün edebî eserlerin güzelliklerinden fark edilir. Kur’an’ın başlıca hususiyetlerinden biri onun asliyetidir. Benim fikir ve kanaatime göre Kur’an, baştan sona samimiyet ve hakkaniyetle doludur. Hz. Muhammed’in cihana tebliğ ettiği davet hak ve hakikattir. Kur’an’ın telkin ve Hz. Muhammed’in tebliğ ettiği esaslardan mükemmel bir ahlak kitabı vücud bulur.

Kur’an hakikatlerinin muhtelif memleketlerde insanlığa ettiği iyiliği ve sonra da Allah’a yaklaşmak isteyen insanları Cenab-ı Hakk’a ulaştırdığını inkâr etmek mümkün değildir. Yaratıcnın hukuku ile yaratılmışın hukuku ancak Müslümanlık tarafından mükemmel bir suretle tarif olunmuştur. Bunu yalnız Müslümanlar değil; Hristiyanlar da Museviler de itiraf ediyorlar.

Bir yorum

  1. SEMA VACİDE SEYHAN

    Ayrıntısıyla çok güzel anlatılmış.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*