Oruç

Er-Reyyan Kapısından Girecek Olanlar

Hz. Sehl (r.a.)’dan nakledilen bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur: Cennet’te er-Reyyan denilen bir kapı vardır. Bu kapıdan kıyamet gününde yalnız oruç tutanlar girer; oruç tutanlardan başka hiç kimse oradan giremez. Kıyamet gününde: “Oruç tutanlar nerede?” denilir. Oruç tutanlar ayağa kalkarlar ve o kapıdan girerler. Onlardan başka hiçbir kimse oradan giremez. Onlar girdiği zaman da kapı kapatılır, artık bu kapıdan hiç kimse giremez. (Buhari, savm:4, 2/ 226; Müslim, sıyam:166; Nesei, sıyam:43, Tirmizi, savm: 55)

Şimdi söyle ey oruçtan hoşlanmayan nefsim! Reyyan kapısından Cennet’e girmek istemez misin?

Bu dünyada küçücük menfaat için her zorluğa katlanıyor ve en ağır işlerde üşenmeden çalışıyorsun. Acaba, Reyyan kapısından Cennet’e girmek az bir mükâfat mıdır ki, bu mükâfatı sana kazandıracak oruca karşı nazlanıyor ve orucunu tutmuyorsun?

Hem zannediyor musun ki, tutmadığın orucun hesabı sana sorulmayacak? Zannın buysa, çok yanılmışsın. Hesabı sana sorulacak, hem de çok acı sorulacak.

Gel, menfaatli yolu, zararlı yola tercih et ve bugün orucuna başla. Tutmadığın günleri de kaza ederek Rabbinden af dile!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu