“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)

Sinek deyip geçme

Sinek dediğimiz küçücük kuşlar hakikatte bir sanat harikasıdır. Haklarında ciltler dolu kitap yazılabilecek bu ilahi kuşların bazı özelliklerinden bahsedelim.

Sinek saniyede 200 defa kanat çırpar. Kanatları 12.000 devirli motor halinde çalışır. Bu bir arabanın boyuna nisbet edildiğinde saatte 5.000 km. demektir. Eğer sineğin kuvvetinde bir araba olsaydı İstanbul-Ankara arasını 6 dakikada alabilirdi.

Sineğin acelesi yoksa saatte 7,5 km. hızla uçar. Uçmak için sıçramaya gerek bile duymaz. Bir uçağın ona yetişebilmesi için ilk önce ayaklarını kafasına değdirmesi gerekir. Minik kafasında ise 400.000 petek vardır.

Sakın sinekten rahatsız olarak vaveyla etmeyin. Eğer yaratan, sineğe karıncanın keskin çenesini ya da arının iğnesini verseydi belki şikâyete hakkınız olurdu.

Sineklerin dengeli çoğalması da Allah’ın adaletini gösterir. Eğer bütün sinekleri öldürsek ve sadece 7 kıtada 7 tane dişi sinek kalsa, normal bir üreme hızıyla 7 ay sonra dünyayı 7 metre yorgan şekilde kaplayacak kadar çok sinek olurdu.

Herhalde saydığımız ve sayamadığımız birçok özelliğinden dolayıdır ki Kur’an kâfirleri şöyle ilzam etmiştir;

“Ey insanlar size bir mesel verildi, onu dinleyin! Sizin Allah’tan başka bütün taptıklarınız bir sineği bile yaratamaz. Velev ki onu yaratmak için bir araya bile gelseler ve sinek onlardan bir şey alsa onu asla geriye alamazlar.”

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap