“Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” Hz. Muhammed (S.A.V.)
Ana SayfaTefekkür DamlalarıYalnız insan için yaratılanlar

Yalnız insan için yaratılanlar

Dünyada birçok canlı olması ve bunların birbirlerinin ya­şamı için gerekli olması gösterir ki, her canlı, bulunduğu or­tama özel olarak yaratılmıştır.

Örneğin, aslanlar, ceylan, geyik gibi otoburları avlayarak yaşarlar. Bu kendi hayatlarını sür­dürmenin yanında, onların aşırı derecede çoğalmalarını da engeller. Çünkü ceylanların o bölgede aşırı çoğalması oradaki bitki örtüsünü olumsuz etkileyerek zaman içinde yok olmasını sağlar. Bu örnekleri her ortamda görebilirsiniz. İşte Allah bü­tün canlıları böyle bir sistem içinde yaratarak, hem nesillerinin devamını hem de doğanın düzenini sağlar.

Dünyadaki bütün canlılar bu düzen içinde ve buna uygun dizayn edilmişken insanların hizmetine sunulan hayvanlar ise yalnız insanların ihtiyaçları için dizayn edilmişlerdir. Yani diğer hayvanların özellikleri onların yaşayabilmesi için ge­rekli iken, insanların ihtiyaçlarını karşılayan (inek, koyun, ta­vuk vb.) hayvanların özellikleri onların yaşamaları için gerekli değildir.

Mesela tavuğun her gün yumurtlaması, ineğin her gün süt vermesi onların ihtiyaçlarından değildir. Hatta insan olmasa onların varlıkları neredeyse hiçbir işe yaramaz. Ayrıca insanın bakımına muhtaçtırlar. Ya onlar olmasa .

İşte bu ayrıntıları gerçekten iyi düşünürseniz, onların özel olarak yaratılıp insana hediye edildiğini anlarsınız. Ve yüce yaratıcının Kur’an da işaret ettiği “faydalanasınız diye sizin için davarlar yarattık” ayeti düşünen insanlar için gerçekten çok büyük anlam ifade etmelidir.

PAYLAŞ:
Bu yazıya oy ver
Yorum yok

Yorum Yap